Kaip gydyti dantenų recesiją?

Išdrįsk ir vėl šypsotis

Juokas ir šypsena yra mūsų kasdienybės dalis. Tačiau, tai pilnai parodo mūsų dantis bei dantenas. Jeigu atsitraukusios dantenos priverčia jus jaustis nepatogiai ir dingsta noras šypsotis - pats laikas sužinoti sprendimus šiai problemai ir vėl pradėti džiaugtis savo šypsena.

Kaip atrodo dantenų recesija?

Dantenų recesija – tai audinių, esančių aplink dantis, traukimasis ar nusidėvėjimas. Tuomet yra apnuoginamas dantis arba jo šaknis - dantenos nebedengia dantų o tai atrodo neestetiškai. Dantenų recesija yra gana dažna problema, bet yra sprendimas šiai bėdai.

Kas sukelia dantenų recesiją ir kokios gali būti pasekmės?

Dantenos atsitraukia dėl keletos priežasčių:

• Per stiprus dantų valymas šepetėliu yra gana dažna priežastis.
• Nevalingas dantų griežimas miegant.
• Dantenų atsitraukimą taip pat gali sukelti ir periodonto ar dantenų ligos.

Nedidelė dantenų recesija gali būti visai nepastebima. Bet pažengusi periodonto liga ir atsidengusios dantenos gali sukelti nemenkų problemų, nes didelė danties šaknies dalis gali būti atvira o tarpdantinis spenelis (lot. papillae) atsitraukęs gali sukelti jautrumą dantims.
Sudėtingesnė periodonto liga veda link danties laisvumo, tai reiškia kai dantis tampa laisvai klibantis. Bet dėl pažengusios medicinos net ir sudėtingai periodonto ligai stomatologai turi efektyvų gydymo būdą, kad išvengtų danties iškritimo rizikos.
Atsidengusi danties šaknis kelia ne tik estetines problemas, bet ir jautrumą karščiui ir šalčiui, saldiems ir sūriems produktams ir padidina riziką išsivystyti danties kariesui.

Kaip yra gydoma dantenų recesija?

Jūs tikriausiai turite nemažai klausimų ir susirūpinimo: Kaip man susigrąžinti senąją šypseną ir pasakyti sudie dantų jautrumui? Ar mano atsidengusios dantenos gali užaugti vėl? Kaip man sustabdyti situacijos blogėjimą?

Deja, jūsų dantenos nebeataugs savaime. Bet, jeigu yra randama ir pašalinama priežastis, kuri sukėlė dantenų atsidengimą, stomatologas dažniausiai galės sugrąžinti dantenas į pradinę poziciją su dantenų operacijos pagalba.
Jūsų stomatologas išrinks medžiagas ir techniką dantenų recesijos operacijai, bet tai priklausys ar dantenų recesija yra didelė ar maža, gili ar paviršutiniška ir taip pat ar jūsų dantis yra laisvas.

Kaip vyksta dantenų recesijos operacija?

Yra keletas dantenų operacijos variantų, kuriuos nusprendžiate jūs ir jūsų stomatologas. Vienas iš variantų reikalauja nedidelio įpjovimo dantenose - „pinhole“ pobūdžio operacija. Kitas variantas reikalauja šiek tiek didesnio įpjovimo dantenose, kuomet dantenos yra lengvai patraukiamos link pačio danties.

Dažnai yra reikalingi audinai, kurie yra pakišami po dantenomis, jų dėka dantenos yra palaikomos norimoje pozicijoje. Kaip pavyzdys:
• Jūsų odontologas paiims audinio transplantantą iš gomūrio. Tačiau ši procedūra gali sukelti skausmą ir diskomfortą, taip pat ilgesnį žaizdų gijimą.
• Jūsų odontologas gali naudoti kolageno pagrindo matricas kaip Geistlich Fibrogide arba Geistlich Mucograft, kurie yra alternatyva žmogaus gomūrio transplantantui ir yra naudojama pašalinti dantenų atsidengimą. Taip pat kaip ir žmogaus transplantantas, produktai skatins naujų dantenų susiformavimą.

Naudojant kolageno matricą (vietoje žmogaus gomūrio transplantanto) sumažėja skausmas ir išvengiama papildomos operacijos vietos. Jūsų stomatologas jums galės patarti kuris variantas jums labiausiai bus tinkamas.

Gijimas po dantenų operacijos

Atsigauti ir išgyti po dantenų operacijos užtruks laiko ir būtina sekti odontologo nurodymus. Yra keletas patarimų, į kuriuos turėtumėte atsižvelgti:

Ką daryti:

• Laikykitės tinkamos burnos higienos, nors ir negalite valytis gydyto defekto vietos dantų šepetėliu.
• Naudokite antibakterinį burnos skalavimo skystį, kokį nurodė jūsų odontologas.
• Patinimui mažinti naudokite šaltus kompresus.
• Pasitarkite su odontologu jei jaučiate per didelį skausmą.
• Nepamirškite reguliariai lankytis pas savo odontologą patikroms.

Ko nedaryti:

• Neapleiskite burnos higienos.
• Nevalykite dantų ir tarpdančių aplink žaizdos vietą maždaug savaitę. Švelnių šerelių dantų šepetėlis gali būti naudojamas valytis dantis aplink operuotą vietą.
• Nevartokite kofeino turinčių gėrimų bei alkoholio, taip pat nerūkykite bent dvi - tris dienas po operacijos.

Vis dėlto jeigu atsidengusių dantenų priežastis buvo per stiprus dantų valymas, dantų griežimas ar periodonto ligos (su kuriomis nebuvo susidorota) - dantenų operacija greičiausiai bus veltui ir rezultatai netruks ilgai.

TOP