Nuo seniausių laikų žmonės ieškojo būdų, kaip pakeisti trūkstamus dantis. Ar žinote, kad pirmųjų dantų implantų istorija prasidėjo dar majų civilizacijos laikais, kai žandikaulyje buvo naudojamas dramblių kaulas ir net graikinių riešutų lukštai.

Dantų implantų atsiradimo istorija

Dantų implantų istorija prasidėjo daugiau nei prieš 1350 metų, majų civilizacijos laikotarpiu. Tuomet pirmieji majų „implantologai“ pakeitė trūkstamus dantis žandikaulyje.

Zobu implantu vēsture meklējama jau Maiju civilizācijas laikā

Majų civilizacija gali būti ne tik dantų implantų, bet ir dantų papuošalų pradininke. Nuotraukų šaltinis: José C. Jiménez López , National Geographic.

1931 metais majų laidojimo vietoje Hondūre archeologai surado apatinio žandikaulio fragmentą, kuris, kaip spėjama, yra išlikęs maždaug nuo 600 metų prieš mūsų erą. Žandikaulis priklausė 20 metų majų moteriai, kuriai vietoj trūkstamo priekinio danties buvo rastas danties formos lukšto gabalėlis.

Remiantis moksliniais ir archeologiniais senovės Egipto laikų tyrinėjimais, ilgai buvo manoma, kad šie trūkstami dantys žmonėms buvo dedami jau po mirties.

hl-ancient-egypt-board-games (1)

Senovės egiptiečiai gludindami lukštus suteikdavo jiems danties formą ir įstatydavo į dantenas. Taip pakeisdavo trūkstamus dantis mumijoms ir paruošdavo pomirtiniam gyvenimui. Pirmiesiems dantų „pakaitalams“ pagaminti buvo naudojami tiek dramblių, tiek kitų gyvūnų kaulai. Paveikslėlio šaltinis: Gianni Dagli Orti/Corbis

tumblr_m9j9v87jVr1qfg4oyo1_1280

Odontologija XIV amžiuje, vaizdo šaltinis.

Tik 1970 metais profesorius Amadeo Bobbio (Brazilija) pakartotinai tyrė apatinio žandikaulio pavyzdį ir atliko nuodugnius tyrimus, pasitelkdamas rentgeno technologijas. Po tyrimo jis nustatė, kad lukštai, naudojami kaip dantų implantai, padėjo išlaikyti tvirtą kaulą. Tai paskatino pateikti išvadą, jog dantų implantai iš lukštų majų moteriai buvo sudėti ne po mirties, kaip anksčiau manė archeologai.

XVII–XVIII amžiuje trūkstami dantys buvo keičiami žmogaus donorų dantimis, tačiau procedūros dažniausiai būdavo nesėkmingos, nes pacientų imuninė sistema sureaguodavo į svetimkūnį. Vėliau būta bandymų naudoti aukso ir kitų metalų lydinius, tačiau tai nedavė ilgalaikių rezultatų.

Johann_Liss_002a

 

Johann Liza. Tapyba. Viduramžių odontologai traukia dantis (XVII amžius). Paveikslėlio šaltinis: Vikipedija

1952 metais gydytojas Ingvaras Branemarkas iš Švedijos atsitiktinai atrado, kad titanas įauga į kaulinį audinį. Tai buvo ne tik medicinos, bet ir dantų implantologijos plėtros pagrindas. (Titanas yra ta pati medžiaga, kuri jau daugiau nei 40 metų buvo sėkmingai naudojama kelių ir klubų sąnarių protezams gaminti!)

Tik 1965 metais implantologijoje tiksline prasme buvo pradėtas naudoti titano elementas, kuris iki šiol tarnauja kaip trūkstamų dantų pagrindas.

Titano ypatybę įaugti į kaulinį audinį atradęs Švedijos profesorius Branemarkas 1981 metais paskelbė tyrimus, kuriais atskleidė pasauliui visą informaciją apie titano implantus.

1982 metais Toronto osteointegracijos konferencijoje buvo nustatytos pirmosios gairės, į kurias atsižvelgiama siekiant dantų implantacijos sėkmės.

2002 metais Amerikos odontologijos asociacijos (American Dental Association) atliktas tyrimas parodė, kad per burnos, veido ir žandikaulių chirurgų, periodontologų, odontologų praktiką, 1995–2002 metų laikotarpiu pacientų, kuriems buvo įsriegti dantų implantai, skaičius padvigubėjo.

healthy teeth

Per visą gyvenimą būna įvairių situacijų, kai prarandamas vienas ar keli dantys. Dantų protezai ir implantai yra populiariausias šiuolaikinės odontologijos sprendimas siekiant pakeisti trūkstamus dantis. Protezavimo galimybės per pastaruosius metus smarkiai patobulėjo, tačiau tai niekada nesuteiks tokio gero estetinio rezultato ir natūralumo jausmo burnoje kaip Jūsų natūralūs dantys. Dantų implantai – vienintelis sprendimas, kuris suteikia tobulą estetiką, funkcionalumą ir visišką natūralumą.

Šiandien Jūs galite būti vienas iš daugelio pacientų, vertinančių dantų funkcionalumo ir aukščiausios klasės estetikos sąveiką. Pasiteiraukite savo odontologo apie geriausią sprendimą Jums!